Meteostanice Haze: Větrání stájí bez starostí!

13.07.2018

Kvalitní ventilační systém stájí je důležitý hned z několika důvodů - zajištuje dobrou pohodu zvířat, ovlivňuje distribuci přirozeného osvětlení do stájí, snižuje rychlost proudění vzduchu a snižuje počet ptáků, kteří zalétávají do budovy. Ideální přitom je, když tento systém funguje sám, aniž byste se o něj museli starat - a právě to zajišťují meteostanice Haze.

Zatímco počasí se mění, vy můžete zůstat v klidu. Kvalitní meteostanice totiž sleduje povětrnostní podmínky za vás, a automaticky podle nich upravuje větrací systémy ve stájích. Dokáže přitom reagovat na měnící se vítr, déšť i teplotu.

Jakmile začne foukat vítr, přivře elektronický systém postupně boční plachty nejdříve na jednu třetinu, poté ze dvou třetin, a nakonec je uzavře úplně. V meteostanici jsou totiž uloženy různé úrovně rychlosti větru tak, aby systém věděl, jaká intenzita odpovídá přivření na určitou úroveň. Stejně tak je v systému nastavená i setrvačnost reakce na počasí, takže je vždy potřeba nějaký čas, než meteostanice vydá signál ke změně nastavení, což zase šetří hnací jednotky a snižuje jejich opotřebení.

Podobně elektronický systém reaguje i na déšť a měnící se teplotu. Pokud je na meteostanici napojena i střešní štěrbina, systém ji při dešti zcela uzavře. V případě teploty zase dokáže uvést do chodu například pomaloběžné větráky či systémy pro zastínění, umožňuje i nastavit rozdílné konfigurace pro letní a zimní počasí.

Šetří vaše peníze

Součástí meteostanice jsou dvě čidla rychlosti větru (každé na jedné straně stáje), vyhřívané čidlo deště, které detekuje i sněhové srážky, a jedno až tři teplotní čidla. Všechny posbírané informace se pak sbíhají v hlavním rozvaděči, který je zobrazuje na přehledném displeji.

Na meteostanici můžete připojit všechny varianty bočních větracích systémů, které naše společnost nabízí. Na přání klienta můžeme do systému zapojit i další prvky, například elektronický systém řízení střešní štěrbiny, ovládání větráků ve stáji či zaclonění proti přímému slunci. V případě funkce "zimní provoz" hlídá systém teplotu ve stájích, a ve chvíli, kdy klesne pod nastavenou hodnotu, zavře plachty na požadovanou polohu. Tím zamezí vniknutí mrazu do stájí, a vy následně ušetříte peníze za elektrickou energii spotřebovanou na zahřívání vody v napáječkách. Opačná funkce "letního provozu" zase umožňuje otevřít boční stěny během letních dusných dní.

Praktická je i funkce hlídání závětrné a návětrné strany. Elektrický systém sám pozná, ze které strany více fouká, a tomu přizpůsobí otevření plachet - na závětrné straně ji nechá částečně otevřenou, přičemž na straně návětrné ji uzavře. Zajistíte si tak dostatečnou ventilaci stájí i v případě, že venku je zrovna extrémní počasí.

Jak přesně stanice pracuje i jaký je aktuální stav počasí, můžete pohodlně sledovat v internetovém prohlížeči na svém počítači. O nic víc se starat nemusíte - naši odborníci elektronický systém nastaví tak, aby respektoval konkrétní umístění stájí (například horské oblasti mívají jiný průběh počasí než oblasti v nižších polohách). Jakmile se v ostrém provozu doladí poslední drobnosti, systém je plně autonomní a nevyžaduje žádnou obsluhu. Meteostanice Haze bude ve vašich stájích udržovat optimální podmínky, zatímco vy se můžete v klidu věnovat jiné práci!