Funkční řešení pro zahradní centra? Boční ventilační stěny typu E

03.05.2019

Boční ventilační systémy Haze se hodí nejen do stájí pro skot či jízdáren, ale například i do zahradních center. Tedy větších zastřešených prostor, ve kterých se musí pohodlně pohybovat manipulační technika a samozřejmě i zákazníci. Právě s takovýmto zadáním se na nás obrátilo Zahradní centrum Škuta v Údlicích u Chomutova.

Zákazník si přál navrhnout boční stěny u skleníků tak, aby se prostorem mohli volně pohybovat zákazníci, ale i zaměstnanci s manipulační technikou. Doporučili jsme mu náš boční ventilační systém typu E, který pracuje na principu otevírání odspodu. V horní části je plachtová výplň zafixovaná v hliníkové liště. Ve střední části je pak plachta opatřena kedrem, který slouží k osazení do navíjecí hřídele s pohonným motorem. Hřídel je tak uložena zhruba v polovině výšky plachty, díky čemuž se plachta roluje dvakrát rychleji než u ostatních typů ventilačních stěn.

"Navíc do prostoru pod navinutou plachtou nezasahují žádné instalační prvky, s výjimkou svislých vodících opěr. Díky tomu může pod plachtami bez omezení projíždět manipulační technika se zahradnickým zbožím," dodává produktový manažer firmy Haze Lubomír Trunda.

Konkrétně v zahradnictví v Údlicích jsme během dvou dnů instalovali dvě samostatné plachty o délkách 14,3 a 14,5 metrů a výšce 3,5 metru, a dále plachtu dlouhou 24 metrů a vysokou 3,6 metrů. Všechny tři plachty mají vlastní pohon a mohou se tedy pohybovat nezávisle na sobě - podle toho, jak to vyžaduje počasí, případně obsluha centra.

Pro boční ventilační systém typu E platí, že se maximální délka stěny určuje dle výšky - optimální délka stěny je do 50 metrů při výšce do 3,5 metru. "U tohoto projektu jsme montovali vodicí opěry v osové vzdálenosti 4 metry, jimiž jsme okopírovali rozpon ocelové konstrukce a tak zachovali maximální manipulační prostor," vysvětluje Lubomír Trunda.

Aby mohli venkovním zahradním skleníkem volně procházet zákazníci, doplnili jsme boční plachty typu E ještě rolovacími elektrickými vraty. Díky nim mohou zaměstnanci například při špatném počasí otevřít pouze úzký průchod a boční plachtové stěny mohou zůstat zavřené.