Firma Haze se podílí na stavbě největší stáje v Evropě

24.08.2020

Staví se ve slovenských Nových Zámcích a bude největší stavbou svého druhu v Evropě - na délku bude měřit 300 metrů a pojme až 1600 dojnic. Momentálně je stavba v půlce, první část kravína měří 150 metrů a pojme 800 dojnic. Naše společnost do této stáje dodala boční ventilační stěny typu D, náš momentálně nejmodernější systém bočního odvětrávání, který je navíc napojený na meteostanici AGP 05.

Stáj o rozměrech 65 x 300 metrů bude výjimečnou stavbou. Nejen svými rozměry, ale i tím, že pozemek, na kterém stojí, je ve sklonu, s čímž se musel vypořádat i náš montovaný systém BVS D. Majitelé zvolili tento systém bočního odvětrávání mimo jiné i proto, že se Nové Zámky nacházejí v nížině, kde je hodně větrno. Potřebovali tak řešení, které se s danými podmínkami nejlépe vypořádá a které poskytne dobytku maximální komfort a zaměstnancům snadnou obsluhu.

U boční stěny typu D se plachta roluje na požadovanou výšku a umožňuje i vertikální posuv, takže je z hlediska stínění nejvhodnějším řešením. "Klient se pro systém BVS D rozhodl i proto, že vyhovoval výškovým parametrům a nabízí pevnější konstrukci," říká majitel firmy Haze Petr Hanousek.

Na každé straně stáje montéři instalovali celkem 4 kusy rolovacích plachet - každá z nich je dlouhá 75 metrů a vysoká 3,5 metru. U našeho bočního ventilačního systému typu D se maximální délka jedné stěny určuje na základě výšky. Obecně můžeme říci, že optimální délka jednoho kusu je 60 metrů při výšce do 4 metrů - vzhledem k tomu, že ve stájích jsou přeháněcí uličky, ve většině případů je délka 60 metrů délkou maximální.

Ve stáji v Nových Zámcích jsou rolovací plachty napojeny na meteostanici AGP 05. Ta reaguje na měnící se povětrnostní podmínky, a podle přednastavených hodnot automaticky upravuje ventilační systém tak, aby ve stájích udržoval optimální mikroklima. Plachty na obou stranách stavby se přitom mohou pohybovat nezávisle na sobě. Na každé straně budovy tak naši montéři nainstalovali větrná, teplotní a dešťová čidla. V meteostanici se pak všechny údaje z čidel scházejí a vyhodnocují. U typu AGP 05 lze jak nastavení, tak samotný monitoring provádět buď skrze hlavní panel nebo prostřednictvím počítače či tabletu přes webové rozhraní.

Montáž bočních ventilačních systémů typu D začala v Nových Zámcích počátkem března a trvala několik týdnů. Zapojení a zprovoznění celého systému zabralo zhruba tři dny. Celá stáj bude dokončena v roce 2021.